Etykiety samoprzylepne dla przemysłu

Innowacyjność w gospodarce, od przemysłu po rolnictwo, oznacza naturalnie wykonywanie pewnych czynności tak, aby podwyższyć korzyści z nich wynikające. Innowacje mogą być opracowywane w procesach biznesowych, poprzez badania i rozwój czy rozwijanie samego produktu. Przemysłowe zastosowanie etykiet od 2016 roku przeżywa boom inżynieryjny, który przynosi gros rozwiązań dla etykietowania ochronnego, transportowego, druku cyfrowego na naklejkach czy etykiet funkcjonalnych (np. zadrukowanych Braillem). Główne gałęzie przemysłu w których następuje szeroki rozwój technologii etykietowania to branże: 

  • samochodowa
  • rolnictwo
  • produkcja żywności
  • kosmetyka i farmaceutyka
  • chemiczna
  • logistyka
  • tekstylna

Niezwykle istotną dziedziną, na którą działy R&D oraz operacyjne i strategiczne piony innowacyjnych firm, kładą obecnie olbrzymi nacisk – jest recykling materiałów do etykietowania. Dotyczy to oczywiście również samych opakowań na produkty i towary, jednak naklejki samoprzylepne są ich inherentną częścią. Możemy tu przytoczyć specjalistyczne etykiety do opakowań biodegradowalnych, które muszą posiadać odpowiednie parametry perspiracji powietrza i wilgoci oraz być drukowane za pomocą ekologicznych farb do etykiet.  Usprawnienia na rzecz ochrony środowiska pojawiają się też w zakresie nowych generacji termokształtowanych folii do etykiet odpowiadających równie innowacyjnym opakowaniom produktów. Są to nowoczesne pojemniki PP lub PE do przechowywania partii etykietowanego towaru. W końcu eksperci ds. oznakowania wysuwają – np. na lutowych targach w Birmingham w Wielkiej Brytanii Label & Print 2019 – projekty statków cargo, które są tak wyposażone, że przeładunek nawet największej ilości kontenerów nie niszczy opakowań, a tym samym etykiet produktowych czy etykiet tranportowych. 

Innowacje w etykietowaniu dla przemysłu 

W roku 2019 producenci oprogramowania, drukarek do etykiet oraz wytwórcy materiałów składowych naklejek samoprzylepnych, przedstawili olbrzymią ilość innowacji. W tym miejscu zebraliśmy tylko niektóre z nich, które jako rozwiązania technologiczne korespondują z tym, czym zajmujemy się w Drukarni Fleksograficznej w Warszawie-Jankach – Flexar.

Folie polipropylenowe do etykiet (typ BOPP) na opakowania giętkie, o takiej strukturze molekularnej, że pozwala ona etykietom no-label oraz białym wytrzymać cały cykl życia produktu (np. tuby kosmetyczne)

Produkcja specjalistycznych drukarek termotransferowych o konstrukcji pozwalającej ograniczyć zużycie medium drukującego oraz zredukować wydzielanie ciepła do pomieszczenia produkcyjnego. 

Cold Chain Adhesive – czyli nowatorski klej do etykiet pozwalający nanieść naklejkę na wyrób np. medyczny w temperaturach od – 50 °C oraz wytrzymać jej warunki do -196 °C. Chroni jednocześnie dłoń pracownika jak i samą etykietę specjalistyczną.

Jetscript METAL VPG 1018 – specjalistyczny papier metaliczny błyszczący do drukarek atramentowych etykiet samoprzylepnych. W całości recyklowalny papier nadający się do giętkich opakowań, o wyjątkowych właściwościach chemicznych w tym nieprzepuszczający olejów mineralnych. 

NanoMatrix® – inteligentne etykiety samoprzylepne zdolne łączyć się z narzędziami analityki big-data. Wykorzystuje technologię trackingową na podstawie kodów QR, pozwalającą zbierać dane o zachowaniach konsumenckich związanych z etykietowanym produktem.

Polilaktyd – zastosowanie do drukowania etykiet ochronnej warstwy wierzchniej (NATIVIA D813), wykonanej w całości z substancji biodegradowalnych. Zniweluje skutki stosowania polipropylenu lub polietylenu do etykietowania.