Przesłanki do lakierowania UV w poligrafii

Na początku należy wyjaśnić nomenklaturę dzisiejszego zagadnienia. Poprzez „lakier UV” w poligrafii rozumiemy pokrycie zadrukowanej powierzchni substancją zapobiegającą ścieraniu się tuszu lub barwnika drukarskiego. Za pomocą promieni ultrafioletowych następuje utwardzenie owej warstwy ochronnej, co jest uważane za najbardziej skuteczną formę zabezpieczenia druku. W następnej kolejności doceniane są lakiery dyspersyjne (czy też werniksy akrylowe) oraz lakiery olejowe. Lakierownia z utwardzeniem UV dokonuje się w:

  • tzw. lakierówkach UV, czyli urządzeniach stacjonarnych lub mobilnych, stosowanych w druku cyfrowym lub offsetowym.
  • wieżach lakierujących
  • metodzie flexo
  • metodzie sitodrukowej.

Jednym z najnowszych osiągnięć technologicznych w tej materii jest lakierowanie 3D UV, które w sposób znaczny zmienia teksturę i fakturę zadrukowanego arkusza. Innym innowacyjnym procesem jest utwardzanie druku za pomocą metody LED UV – niezwykle na chwilę dzisiejszą kosztowne. Lakierowanie wydruków z utwardzeniem UV jest szczególnie przydatne dla etykietowania produktów, gdyż można je stosować na całość powierzchni, lub na wybrane fragmenty. Przy skomplikowanym projekcie nalepki lub naklejki samoprzylepnej, możliwość częściowego pokrycia zadrukowanej etykiety usprawnia proces wykonania zlecenia i podnosi wartość estetyczną produktu drukarskiego.  

Przeczytaj również:   Etykiety dla przemysłu – poliester 

Typy lakierów UV do etykietowania

Lakierówki, czyli lampy promieniowania UV, wykorzystywane są do zabezpieczenia drukowanych etykiet samoprzylepnych z użyciem lakierów akrylowych, poliestrowych lub wodnych. Co do zasady skład takich lakierów dla poligrafii to modyfikowane żywice oraz tzw. fotoinicjatory – rozpoczynają one proces polimeryzacji lakieru i tworzenia się na poziomie molekularnym długich wiązań owych polimerów. Laik nazwałby ten proces … schnięciem lakieru, tu jednak mamy odrobinę wyższą półkę ochrony etykiet przed uszkodzeniem, starciem i zniszczeniem. Występują one w podstawowych wariantach matowych lub połyskujących. Co niezwykle ważne w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i medycznym, lakiery utwardzane promieniowaniem ultrafioletowym są bezpieczne z punktu widzenia fizjologii człowieka. 

Przyjmując mocno uproszczony podział wynikający z najbardziej popularnych technologii korporacyjnych w poligrafii, możemy wymienić:

 

  • lakier UV standardowy: ujednolicone krycie szerokiej gamy podłoży, dobre parametry wytrzymałościowe
  • lakier UV color-neutral: nieinwazyjny barwnikowo lakier do zadruku laserowego lub termotransferu
  • lakier UV peel-off: lakier usuwalny po wykonaniu zadania np. przeprowadzenia transportu
  • lakier UV max-matt: materiał dający efekt mocnego zmatowienia, wysoce ochronny
  • lakier UV-Thick: gęsty lakier do zadruku laserowego i termotransferu
  • lakier UVS: materiał o mocnych kolorach z Skali Pantone, szybkoschnący. 

Kluczowe zalety lakierowania etykiet metodą utwardzania UV

zabezpieczenie drukowanej etykiety przed uszkodzeniem mechanicznym

poprawia wytrzymałości cienkich arkuszy poprzez nadanie tekstury

podwyższenie walorów estetycznych etykiety

intensyfikacja pigmentów, tuszy, farb

gotowe do dalszej obróbki np. klejenia, hot-stampingu