Zalety domowych dekoracji

Ze wszech stron zalewają nas zdjęcia i propozycje dekoracji do mieszkania lub domu. W każdym kiosku kupimy kilkanaście magazynów i poradników, przekonujących nas o aktualnych trendach wnętrzarskich. Nie jest to zła tendencja, podobnie jak żurnale z modą, samochodami czy roślinami nimi nie są. Warto jednak zastanowić się, czy istnieje sposób aby wykonać domową dekorację, która odda najlepiej indywidualny charakter naszego wnętrza. Takim sposobem jest wydrukowanie naklejek samoprzylepnych w nowoczesnej drukarni. Dzięki pomocy ekspertów poligrafii jesteśmy w stanie dobrać takie nalepki, które sprawdzą się na meblach, lustrach i – oczywiście – na ścianach naszego mieszkania. Kreatywność w tym zakresie należy tylko do nas, szczegóły techniczne zostawmy wykonawcy. Samoprzylepne naklejki ścienne można stosować w każdym pomieszczeniu, bez względu na nasłonecznienie. Jedynym ograniczeniem może być łazienka, gdzie panuje wysoka wilgotność, jednak i na to są sposoby. 

Wygląd jednego z naszych domowych pomieszczeń możemy zmienić szybko i bezstresowo za pomocą naklejek samoprzylepnych o takich parametrach, że będą nam służyć przez długi czas. Ważne wydaje się być również to, że przy dobraniu odpowiedniego kleju do nalepki, będziemy za kilka lat mogli ją łatwo usunąć bez szkody dla ściany czy politury mebla. 

Jak dobrać naklejkę na ścianę?

Najważniejszą kwestią jest, naturalnie, wybór miejsca które ozdobimy drukowaną naklejką samoprzylepną. Wybór projektu drukarskiego powinien uwzględniać wielkość dekoracji, czy ma być ona dyskretna czy awangardowa. Kolorystyka naklejki na ścianę może, ale nie musi korespondować z indywidualnym wystrojem naszego salonu lub sypialni. Wszystko zależy od tego, jaki efekt estetyczny chcemy osiągnąć. Tego typu produkt poligraficzny wykonuje się zazwyczaj na folii samoprzylepnej, podobnie jak etykiety produktowe. Jednakże w dobrych punktach drukarskich możemy zamówić materiały niestandardowe, ozdobione dodatkowymi przyciągającymi wzrok lakierami. 

Jak przykleić samoprzylepną naklejkę ścienną?

Bez względu na to, czy decydujemy się na dekorację ściany pomieszczenia czy mebel, dedykowana powierzchnia powinna być dobrze oczyszczona i sucha. Nalepki takie zazwyczaj zawierają podkład oraz tzw. papier transportowy, który ułatwia równie przyklejenie ich do powierzchni. Przed całą operacją możemy sprawdzić, jak łatwo odkleja się wydrukowana naklejka, po naniesieniu zaś upewnić się czy nie wytworzyły się pęcherzyki powietrza i nierówności.

 

Jak usunąć samoprzylepną naklejkę ścienną?

Dekoracje ścienne w formie samoprzylepnych naklejek, w zależności od użytego spoiwa, trzymają się w dobrym stanie od 3 do 5 lat. Na nasze szczęście, jest to czas, kiedy akurat możemy zapragnąć zmiany wystroju wnętrza, dlatego potrzebne będę usunięcie naklejki. W przypadku wielu klejów, również winylowych, użycie suszarki do włosów do podgrzania elementu może dać dobre rezultaty. Ewentualne pozostałości możemy usunąć środkiem czystości o delikatnym działaniu, lub nawet acetonem łatwym do znalezienia w zmywaczu do paznokci. Na rynku dostępnych jest wiele komercyjnych roztworów do usuwania etykiet samoprzylepnych i naklejek. Do niektórych nalepek dekoracyjnych wystarczy potarcie ich brzegów olejkiem dla dzieci i stopniowe odchylanie. Pamiętajmy jednak, że absolutnie wszystko zależy od tego o jakiej powierzchni mówimy.