Etykiety i opakowania kontra epidemia światowa
Ogólnoświatowa pandemia choroby określanej jako Sars-Covid-19, to okoliczność której nie mogliśmy się w „globalnej wiosce” spodziewać aż na taką skalę. Bezwzględna konieczność izolacji i pracy na odległość, nałożona przez większość krajów, spowodowały konieczność adaptacji przedsiębiorstw do ograniczonych warunków. Przede wszystkim zwiększono bezpieczeństwo pracowników przemysłu i biznesu, który absolutnie nie mogą opuścić stanowisk pracy. Dziś wszyscy świadomi ludzie wiedzą, iż należy dezynfekować dłonie, sprzęty i maszynerię – całe otoczenie służące nam na co dzień. Wystosowane zostały rządowe i samorządowe obostrzenia w poruszaniu się oraz o odstępach między ludźmi – a zatem również pracownikami. Nie inaczej jest w branży poligraficznej, drukarnie fleksograficzne bowiem w 2020 roku posiadają i prognozowały taki wzrost zamówień – iż jest to niezbędne. Największe problemy w druku etykiet samoprzylepnych to utrzymanie maszyn drukujących oraz konfekcjonujących w czystości, oraz ochrona osobista jak i zabezpieczenie logistyki.
We Flexar nie jesteśmy pesymistami i nie uważamy, że pewnych gałęzi przemysłu, produkcji i usług nie da się uratować wskutek pandemii koronawirusa. Idea „home office” (ang. praca zdalna/z domu) jest też osiągalna w naszej branży, w warszawskiej drukarni fleksograficznej. Przede wszystkim jednak zacznijmy od wyjaśnienia jak nowoczesne firmy etykiet samoprzylepnych uzdatniają maszyny drukujące do nowej rzeczywistości.
Kluczem do walki ze gospodarczymi skutkami Covid-19 w poligrafii jest INNOWACJA TECHNOLOGICZNA, PRACA W CHMURZE, SKRÓCENIE CYKLU PRODUKCJI ETYKIETY. Oto szczegóły:
- diagnostyka zdalna (ang. remote maintenance): wykorzystywanie odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli na kontrolę stanu maszyn drukujących, podajników farby do etykiet samoprzylepnych oraz podkładów do naklejek. Dotyczyć to również może etykieciarek w transporcie i logistyce, jeśli dane umieści się w chmurze.
- automatyczne składanie zamówień na tusze i farby do druku flexo, e-zamówienia wynikające z monitorowania poziomu tonera bez udziału pracowników.
- monitoring procesu produkcji nalepek samoprzylepnych flexo w chmurze, w czasie rzeczywistym za pomocą terminali i smartfonów.
- jeszcze szersza unifikacja i szczegółowość informacji zawartych na etykietach w zakresie daty przydatności, np. płynu do dezynfekcji, mydeł i płynów do higieny osobistej
Przeczytaj również: Etykietowanie wyrobów medycznych
Drukarnie etykiet pomagają w kryzysie pandemicznym 2020
Zarówno w Europie, jak i w Azji i Stanach Zjednoczonych, rozmaite przedsiębiorstwa poligraficzne czynią wysiłki na rzecz ograniczenia rozwoju zakażeń koronawirusem. Poświęcają w tym celu własne moce przerobowe swoich drukarni tradycyjnych oraz drukarni fleksograficznych. Niektóre z nich powiększyły produkcję etykiet na produkty medyczne i sanitarne o 700-1000 %. Często rezygnując z płatności lub wydłużając okres zapłaty faktur, produkowane są samoprzylepne etykiety na probówki szpitalne, naklejki na leki, strzykawki czy sprzęt ratujący życie osób chorych na Covid-19. Usprawniane i przyspieszane są również procesy poligraficzne dla przemysłu żywnościowego, ze względu na zachowania konsumenckie wynikające z paniki zakupowej w obliczu pandemii. Tym sposobem drukarnie etykiet samoprzylepnych mogą dołożyć swoją niewielką, lecz nieocenioną cegiełkę do walki z tym globalnym bezprecedensowym kryzysem.
