Znaczenie etykiet farmaceutycznych

Branże biologiczno-chemiczne należą do jednych z sektorów najwyższego ryzyka globalnej gospodarki. Przedsiębiorstwa bio-chem są nierzadko odpowiedzialne za zdrowie, życie oraz bezpieczeństwo pracowników, pacjentów czy konsumentów. Nic więc dziwnego, iż regulacje dotyczące produktów farmaceutycznych są bezkompromisowe, rozbudowane i precyzyjne. Dotyczy to zarówno opakowań towaru jak i jego właściwego etykietowania. Trudno bowiem sobie wyobrazić funkcjonowanie instytucji medycznych czy aptek, bez właściwego oznakowania sprzedawanych leków i innych preparatów. Pomyłka w dawce lub niezwrócenie uwagi na np. alergeny może zadecydować o ludzkim losie, co samo w sobie stanowi olbrzymią odpowiedzialność projektantów etykiet samoprzylepnych jak i nowoczesnych drukarni fleksograficznych. Te ostatnie często muszą być certyfikowane pod kątem wytwarzania naklejek na leki i inne farmaceutyki, jak i sprzęt medyczny (fiolki, probówki, igły, szpitalną maszynerię).

Rygorystyczne przepisy i wytyczne dotyczące etykiet medycznych są niezbędne i ulegają częstym zmianom, wraz z rozwojem farmaceutyki oraz technologii ogólnie pojętej. Największym jednak wyzwaniem dla tego przemysłu jest walka z piractwem, w dobie epidemii opioidów, handlu narkotykami oraz podrabianiem oryginalnych leków. Zakup zanieczyszczonego produktu leczniczego może być groźniejszy dla pacjenta, niż pomyłka w dawce na wydrukowanej etykiecie samoprzylepnej. Dlatego drukarnie fleksograficzne oraz producenci opakowań uciekają się do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Według branżowych raportów za rok 2019 fałszerstwo leków przyniosło sektorowi pharma straty w wysokości 16.5 miliarda € w Europie, oraz 75 miliardów dolarów na świecie. Kolejnym problemem jest niewłaściwe przepisywanie oraz przyjmowanie leków przez konsumentów, co powoduje wzrost kosztów wizyt lekarskich oraz wielokrotne zmiany zamówień przez hurtownie farmaceutyczne.

Etykiety medyczne – najnowsze technologie

Naklejki na farmaceutyki możemy podzielić na: etykiety produktowe, ostrzegawcze, doradcze, logistyczne oraz etykiety na blistry leków. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na trwałość medycznej etykiety samoprzylepnej są warunki środowiskowe, a specyficznie temperatura i wilgotność. Produkty farmaceutyczne czy chirurgiczne często poddawane są sterylizacji, są wystawione na działanie promieniowania czy środków chemicznych. Dodatkową zmienną do której dostosować się muszą drukarnie etykiet samoprzylepnych są niskie temperatury w których najczęściej przechowuje się próbki pobrane od pacjentów, oraz konkretne leki.

 Branża etykiet samoprzylepnych dla medycyny określa, iż największe nadzieje na usprawnienie produkcji naklejek na leki będzie tzw. future-proof labeling (ang. etykietowanie zapobiegające przeterminowaniu, wycofaniu leku itp.). Zakładałoby ono technologie z zakresu identyfikacji poziomu temperatury powierzchniowej, autentykacji odcisków palców, NFC czy zczytywanie etykiety metodą text-to-voice. Duże nadzieje pokłada się w integracji etykietowania farmaceutyków z systemami RFID (ang. radio-frequency identification; technologia identyfikacji radiowej). Ma to nieocenione znaczenie w przypadku samoprzylepnych etykiet logistycznych w łańcuchu dostaw. Firmy medyczne inwestują również w systemy gromadzenia informacji o wyprodukowanych etykietach na produkty medyczne w chmurze, czy w technologie SaaS.