Efekty specjalne dla etykiet samoprzylepnych 

W procesie projektowania samoprzylepnej naklejki może się okazać, iż nasz klient oczekuje czegoś więcej od drukarni etykiet. Wymagania mogą dotyczyć niestandardowego kształtu naklejki, jej wielkości czy estetyki. W tej ostatniej kwestii nowoczesna poligrafia dostarcza szerokiego wachlarza możliwości efektów dodatkowych do etykiet samoprzylepnych. To kwestie tekstury/faktury nalepki, błyszczącego lub matowego wykończenia, efektów odblaskowych, metalicznych itp. Tego rodzaju etykiety mogą być wykorzystywane do produktów w hurcie i detalu, jak również być zamawiane przez osoby indywidualne w celach dekoracyjnych. Dziś przyglądamy się dwu kategoriom etykiet wykraczających poza zwykły prostokąt ze składem produktu, nazwą, grafią czy logotypem firmy.

Etykiety fluorescencyjne 

Odblaskowe, neonowe, świecące – wszystkie te określenia dotyczą naklejek samoprzylepnych, których poszycie odbija światło na zasadzie fluorescencji. Zazwyczaj są to nieduże etykiety owalne lub prostokątne, zbliżone formatem do wlepek samoprzylepnych. Najczęściej dostarczane są na rolkach, ale równie powszechne są etykiety na arkuszach. Druk takich etykiet odbywa się zazwyczaj na papierze, niekiedy z satynowym finiszem i może być przeprowadzony na drukarkach laserowych, igłowych i atramentowych. W przypadku skomplikowanej specyfikacji projektu, fleksograficzne drukarnie etykiet samoprzylepnych mogą wykorzystać specjalne farby fluorescencyjne. W standardzie rynkowym przyjęto, że tego typu naklejki odblaskowe oferowane są w czterech podstawowych „neonowych” kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym i zielonym. Wielu producentów uwzględnia również neonowy róż. Stosuje się do nich kleje trwałe lub semi-trwałe, standardowe w połączeniu z akrylem. 

Zastosowanie etykiet fluorescencyjnych:

  • oznaczenia ostrzegawcze na produkcie
  • oznaczenia ostrzegawcze w miejscach publicznych
  • nalepka promocyjna lub marketingowa
  • systemy przechowywania i oznakowania dokumentacji
  • informacja o sposobie transportu w logistyce
  • dekoracja przedmiotów i pomieszczeń

Etykiety hologramowe 

Kolejną interesującą pozycją w ofercie specjalistycznych etykiet samoprzylepnych są naklejki z efektem hologramu. Nie jest to bynajmniej technologia z filmu sci-fi. Źródła mówią o holografii jako o udoskonalonej fotografii, technologii foto-optycznej, która umożliwia otrzymanie obrazu trójwymiarowego pod wpływem promieni laserowych. Jak to się ma do branży etykiet samoprzylepnych? Otóż odpowiednie technologie pozwalają wydrukować naklejkę 3D na powierzchni dwuwymiarowej w celu uzyskania takiego efektu, jak w optyce. 

Etykieta fluorescencyjna powstaje z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, wykorzystując tzw. master hologram, jako wzorzec do duplikacji. Naklejka powstaje na płaskiej szklanej płytce, uprzednio potraktowanej tlenkiem żelaza, oraz pokrytej emulsją światłoczułą (fotorezystem). Następnie efekt trójwymiarowy uzyskiwany jest poprzez naświetlenie całości wiązką lasera rubinowego, helowo-neonowego lub jonowym laserem argonowo-kryptonowym. 

Zastosowanie etykiet hologramowych:

  • etykiety gwarancyjne 
  • plomby do sprzętu elektronicznego 
  • dokumenty autentykacyjne 
  • karty płatnicze i podarunkowe